Достапни линкови

Први пресуди против 275 лица во Турција


од пртотестите против уништување на паркот Гези кои брзо прераснаа во анти-владини демонстрации
Судот во Турција ги донесе првите пресуди во судските проицеси против 275 лица обвинети за планирање на државен пуч. Дел од обвинетите добија затворски казни додека за 21 лица беа донесени ослободителни пресуди. Судот организираше поединечно читање за секоја пресуда. Меѓу обвинетите има припадници на армијата, поранешен командант, новинари, академици и адвокати.
XS
SM
MD
LG