Достапни линкови

Во Уругвај од денеска дозволени геј бракови


Во Уругвај денеска стапи во сила законот со кој се дозволуваат истополни бракови. Со тоа, Уругвај е втора зермја од Латинска Америка во кој можат да стапат во брак лица од ист пол, откако ваков закон беше усвоен во Аргентина во 2010-та година. Во другите земји, како на пример во Мексико и во Бразил има случаи на склучени геј бракови, но целосната легализација сеуште чека на одобрување во парламентите.
XS
SM
MD
LG