Достапни линкови

Асад: Тероризмот не се решава со политика


Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека не може да има политички дијалог со бунтовниците и ги повика за штрајкувачите на опозицијата борци "со железна тупаница." Асад зборуваше за време на вечерата за Ифтар во Дамаск . Нарекувајќи ги бунтовниците "терористи", Асад рече дека ниту еден нормален човек не би помислил дека тероризмот може да се реши преку политика.
Тој ја нарече Националната коалиција на сириските револуционерни и опозициски сили како "неуспех кој не може да игра никаква улога" во решавањето на кризата во Сирија. Тој рече дека судирот во Сирија само може да се реши откако ќе го снема тероризмот. Според него, Сирија мора да одлучи дали ќе биде "правна држава или држава во која власта им припаѓа на крадци и разбојници."
Повеќе од 100.000 луѓе се убиени во граѓанската војна во Сирија.
XS
SM
MD
LG