Достапни линкови

Јапонците создадоа "робот-астронаут "


Јапонската вселенска агенција соопшти дека го испратила првиот робот "астронаут" кој зборува во вселената. Името на роботот е Киробо, а е добиено од јапонските зборови "надеж" и "робот". Роботот со лик на дете е дизајниран за да биде придружник на астронаутот Којчи Ваката, кој пак се очекува да пристигне во вселенската станица во ноември. Програмерите на Киробо изјавија дека тој ќе комуницира со друг робот на земјата.
Околу пет тони залихи и машини беа однесени во Меѓународната вселенска станица. Роботот беше лансиран од страна на Јапонската воздухопловна истражувачка агенција од Танегашима во југозападниот дел на Јапонија.
XS
SM
MD
LG