Достапни линкови

Вечерва протест пред хотелот „Бристол“


Пред хотел „Бристол“ вечерва во 20 часот ќе се одржи протест како реакција на одлуката на властите да го уништат паркот на оваа локација и покрај противењата на граѓаните. Иако е паркот уништен, граѓаните се испровоцирани од овој чин на властите, па својот гнев и очај ќе го изразат преку мирен протест на кој ги повикуваат сите оние кои не се согласуваат со уништувањето на зелените површини на сметка на барокни објекти, јавуваат македонските медиуми.
Таму сè уште се наоѓаат активистите на организацијата „Одраз“ и на „Плоштад Слобода“ кои преноќуваа на локацијата во неуспешниот обид да го заштитат паркот.
Инаку синоќа со полициско обезбедување околу 3:30 часот по полноќ, граѓаните кои кампуваа во паркчето пред хотелот „Бристол“, биле отстренети со цел да се обезбеди непречено сечење на неколкуте стари стебла и чистење на местото на кое се планира изградба на зграда на Советот за радиодифузија.
На местото пред пред повеќе од еден месец се одржа и протест на активисти на неколку граѓански здруженија кои се обидоа да го заштитат паркот од сечењето.
XS
SM
MD
LG