Достапни линкови

Инаугуриран новиот ирански претседател


Новиот претседател на Иран Хасан Рохани положи заклетва на функцијата пред парламентот на земјата. Иранските законодавци и претставници на повеќе од 50 земји присуствуваа на денешната церемонијата во Техеран. Меѓу присутните странски дипломати кои присуствуваа на настанот беа поранешниот шеф на Европската унија за надворешна политика на ЕУ, Хавиер Солана и претседателите на Авганистан, Казахстан, Туркменистан и Пакистан, како и висок претставник на Северна Кореја. Претседателската функција на Рохани кој беше избран во јуни, вчера официјално ја потврди иранскиот врховен лидер Ајатола Али Хаменеи. На неговиот прв состанок како претседател, Рохани го назначени бизнисменот Мохамед Нахавандиан како негов шеф на кабинет. До крајот на денот се очекува да го именува целосниот состав на својот кабинет.
XS
SM
MD
LG