Достапни линкови

Поплави во Авганистан, во тек спасувачки операции


Авганистанските власти соопштија дека се во тек спасувачките операции во Кабул и неколку источни провинции, каде што во големите поплави загинаа десетици луѓе. Авганистанското министерство за одбрана информираше дека околу 500 војници учествуваат во спасувачките акции. Министерството соопшти дека Армијата префрлила со хеликоптери најмалку 225 луѓе од погодените села до безбедните области. Најмалку 19 луѓе, вклучувајќи жени и деца загинаа во поплавите што ја зафатија провинцијата Нангархар. Официјални лица велат дека десетици се уште се водат за исчезнати, а стотици куќи биле поплавени. Според временската прогноза обилните дождови ќе продолжат и во следниве две недели.
XS
SM
MD
LG