Достапни линкови

Петгодишнина од руско-грузискиот конфликт


Дмитриј Медведев
Рускиот премиер Дмитриј Медведев ги отфрли извештаите дека тој имал големи несогласувања со претседателот Владимир Путин во текот на војната на Русија со Грузија во 2008 година. Говорејќи во интервју за “Русија денес” a по повод одбележувањето на петгодишнината од конфликтот, Медведев рече дека немало поделени позиции по тоа прашање меѓу нив и дека тоа се само гласини. Медведев, кој беше руски претседател во тоа време,изјави дека одлуката да се оди во војна била негова. Тој рече дека со Путин, кој беше премиер во тоа време, не зборувале телефонски се додека руските сили не биле распоредени против грузиските војници во Јужна Осетија на 8 август 2008 година. Војната траеше пет дена, а руската морнарица привремено окупираше неколку грузиски градови.
XS
SM
MD
LG