Достапни линкови

Еден убиен, петмина уапсени во рација на туниската полиција


Официјални лица соопштија дека туниските сили за безбедност убиле еден осомничен милитант и уапсиле пет лица за време на денешната рација. Министерството за внатрешни работи информираше дека рацијата во раните утрински часови била насочена кон една куќа во јужниот дел на главниот град Тунис, каде што се криеле осомничените милитанти. Рацијата следува во период кога новата Влада предводена од исламистите се соочува со зголемени повици да се повлече по атентатот на опозицискиот политичар на 25 јули. Оттогаш земјата се соочува со улични протести од страна на поддржувачите и противниците на владата. Десетици илјади луѓе денеска излегоа на улиците во Тунис во знак на поддршка за владата. Опозицијата пак денеска планира да одржи митинг.
XS
SM
MD
LG