Достапни линкови

Десетици илјади Тунижани излегоа на улиците во знак на поддршка на умерената Влада предводена од исламистите. Саботните демонстрации во Тунис беа едни од најголемите собири видени во Тунис по Арапската пролет во 2011 година. Со слогани "Не за државни удари, ДА за избори", приврзаниците на владејачката партија Енахда се собраа на плоштадот до канцеларијата на премиерот. Владејачката партија ги повика поддржувачите на контроверзната влада да се приклучат на митингот и да ги поддржат еднонеделните масовни протести за соборување на владата.
XS
SM
MD
LG