Достапни линкови

Жерновски: Груевски да излезе на местото на злосторот


Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и претседателот на Советот, Мирослав Шиповиќ, закажаа вонредна седница на Советот на општината в среда поради сечењето на дрвата пред Бристол ноќеска во 3:30 по полноќ, соопшти општинската служба за односи со јавност.
Седницата, наместо во просториите на општината, ќе се одржи пред Бристол.
„Градоначалникот на Центар Жерновски ги повикува советниците од ВМРО-ДПМНЕ, денеска да се изјаснат дали се со граѓаните и ја почитуваат нивната волја или повторно ќе застанат зад желбите и волјата на премиерот. Го повикува и премиерот Никола Груевски да излезе денеска на самото место на злосторството, за да не каже после дека не видел и дека жали за тоа. Општина Центар и градоначалникот Андреј Жерновски најостро го осудуваат вандалскиот и кукавички чин. Специјалци и полиција го обезбедуваа местото додека моторните пили безмилосно го уништуваа едно од последните зелени катчиња“, се наведува во соопштението.
од таму потсетуваат дека одлуката за „убивање“ на паркот, претходното општинско раководство, предводено од ВМРО-ДПМНЕ и Владимир Тодоровиќ, ја донесе исто во раните утрински часови, плашејќи се „од волјата и од револтот на граѓаните“.
- Злоупотребувајќи ја моќта која ја имаат ни ги врзаа нам рацете, бидејќи овој објект е под целосни ингеренции на централната власт. Само за последните 10 години општинска власт, во Центарот на Скопје безмилосно уништи повеќе од 80 проценти од зеленилото. Наша обврска и заложба е да го зазалениме повторно Центар - порача градоначалнико Андреј Жерновски.
XS
SM
MD
LG