Достапни линкови

Избран нов претседател на авганистанската изборна комисија


Авганистанската независна изборна комисија го избра Јусуф Нуристани за нејзин нов шеф. На денесшните избори, комисијата прв пат гласа за свој претседател, а во насока на зацврстување на нејзината независност. Претходно шефот на комисијата беше директно назначуван од страна на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Нуристани изјави дека е оптимист оти Изборната комисија ќе биде во можност да го подготви поголемиот дел од земјата за претстојните избори во 2014 година и покрај континуираната загриженост за безбедноста во некои региони. Тој изјави дека во некои области Владата ја губи контролата, но дека има уште осум месеци до изборите, а авганистанските безбедносни сили се се повеќе обучени и опремени.
XS
SM
MD
LG