Достапни линкови

Почна геј парадата во Амстердам


Неколку илјади лица учествуваат во денешната “геј парада на гордоста” што се одржува секоја година во Амстердам. Централниот дел на прославата вклучува парада по каналите, односно шарена парада на бродовите кои поминуваат низ Амстердам. Еден од бродовите годинава ќе го управува Фудбалскиот Сојуз на Холандија.Фудбалските ѕвезди на таа земја, како на пример Патрик Клајверт и Роналдо де Бур, како и тренерот на репрезентацијата Луј ван Гал најавија свое учество во геј парадата.
XS
SM
MD
LG