Достапни линкови

Полицијата фрла солзавец кон демонстрантите во Египет


Каиро - Марш на подржувачите на Морси
Полицијата во Каиро фрла солзавец кон подржувачите на отстранетиот претседател Мухамед Морси. Судирите следат откако демонстрантите започнаа марш, спротивно на полициските предупредувања за напуштање на протестниот камп на плоштадот Раба ал Адавија. Од друга страна, египетското министерство за надворешни работи соопшти дека американскиот заменик-државен секретар Вилјам Бурнс ќе допатува во Каиро денеска и утре ќе се сретне со в.д. министерот за надворешни работи. За сеа не се знае дали заменикот државен секретар ќе се сретне со шефот на армијата, генералот Абдел Фатах ал Сиси – човекот кој е одговорен за отстранувањето на Морси. Минатиот месец војската во Египет одлучи да го суспендира уставот поради протестите против владеењето на првиот демократски избран шеф на државата.
XS
SM
MD
LG