Достапни линкови

ОН бара ослободување на белоруски активист


од протестите за ослободување на Бјалјатски
Специјалниот известувач на Обединетите нации во Белорусија побара владата веднаш да го ослободи активистот за човекови права Алес Бјалјатски. Според Миклош Харасци, затворската казна на Бјалјатски претставува симбол за репресија на активистите за човекови права. Активистот, кој воедно помогна во основањето на опозицискиот Народен фронт, беше осуден во 2011 година за наводно затајување данок.
XS
SM
MD
LG