Достапни линкови

Израел реагира на изјавата на Рохани


Хасан Рохани
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека со своите коментари новиот ирански претседател го покажал вистинското лице. Хасан Рохани го нарече Израел рана која мора да се отстрани. Рохани, кој и официјално ќе ја превземе претседателската функција во недела, ја даде забелешката пред новинарите за време на прославата на деновите на Кудс во Техеран. „Зионистичкиот режим со години е рана на телото на исламскиот свет и раната треба да биде отстранета“ изјавил претседателот на Исламската република. Претходно, неговиот претходник Махмуд Ахмадинејџад рече дека наскоро ќе се случи регионална бура која ќе го искорени Израел.
XS
SM
MD
LG