Достапни линкови

Закажани претседателските избори во Азербејџан


Претседателските избори во Азербејџан се закажани на 9 октомври, соопшти централната изборна комисија. Актуелниот претседател Илхам Алиев се кандидира за петти мандат. Тој е на власт од 2003 година а лидерската позиција ја наследи од неговиот татко. Со амандман на уставот во 2009 година се укина одредбата за шефот на државата да добива максимум два мандати. Опозицијата и активисти за човекови права го прозиваат Алиев за непотизам.
XS
SM
MD
LG