Достапни линкови

Рахмон ќе потпише руската војска да остане во Таџикистан


Претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон изјави дека ќе го потпише договорот со кој се продолжува руското воено присуство во неговата земја до 2042 година. Рахмон ја даде изјавата по средбата со неговиот руски колега Владимир Путин во Москва. Билатералниот документ првично беше потпишан во 2012 година но парламентот во Таџикистан одбиваше да го ратификува.
XS
SM
MD
LG