Достапни линкови

Јули е најкрвав месец во Ирак во последниве две години


Мисијата на Обединетите нации во Ирак соопшти дека 1.057 лица загинале во земјата во Јули, месец со најмногу убиства во изминативе пет години. Пратеникот на светската организација Ѓорѓи Бустзин ги повика политичките лидери во Ирак веднаш да реагираат со цел да се спречи крвопролевањето и да се избегне нов конфликт. Претходно, најмногу убиени беа регистирани во април 2008 година во насислтва помеѓу спротиставените Шиа и Суни муслимани.
XS
SM
MD
LG