Достапни линкови

Египет - демонстрациите се закана за безбедноста


Египет со соочува со обновување на насилствата откако владиниот кабинет побара полицијата даги разбие демонстрациите на подржувачите на остранетиот претседател Мухамед Морси. Кабинетот оцени дека демонстрациите во Каиро кои ги организира Муслиманското братство претставуваат закана за државната безбедност. Минстерството за внатрешни работи добило инструкции да им стави крај на протестите, соопшти владиниот кабинет. Вчера протов тројца лидери на организацијата Муслиманско братство беа покренати обвиненија поради потикнување убиства.
XS
SM
MD
LG