Достапни линкови

ММФ смета дека Грција напредува


Меѓународниот монетарен фонд оцени дека Грција постигнала исклучителен напредок во стабилизирањето на економијата и е на пат да излезе од рецесија следната година, иако не ги осполнила целите во однос на приватизацијата и кратењата во државниот сектор. Во денеска објавениот извештај на 207 страници, ММФ сепак предупреди дека Грција треба да спроведе големи структурни реформи, со цел економијата да може да забележи долгорочен раст.
XS
SM
MD
LG