Достапни линкови

Расте бројот на цивилни жртви во Авганистан


Обединетите нации, во најновиот извештај, наведуваат дека бројот на цивилни жртви во Авганистан, во првите 6 месеци од годинава се зголемил за 23 отсто во однос на истиот период лани. Најголем број цивили настрадале од бомбашките напади на бунтовниците, како и од борбите меѓу авганистанските сили за безбедност и милитантите. Во првата половина од годинава, според извештајот, во АВганистан загинале 1319 цивили, а над 2500 биле ранети.
XS
SM
MD
LG