Достапни линкови

Во Зимбабве, претседателски и парламентарни избори


Роберт Мугабе
Во Зимбабве почна гласањето за нов паралмент и за нов претседател на таа земја. Главни кандидати за шеф на државата се сегашниот претседател Роберт Мугабе и премиерот Морган Цвангираи. Тоа е нивно трето изборно соочување. 89 годишниот Мугабе изјави дека ќе се повлече од функцијата доколку ги загуби изборите, но во земјата постои загриженост дека тој и неговата партија ЗАНУ ќе ги фалсификуваат изборните резултати. Мугабе е лидер на Зимбабве од 1980 година кога земјата доби независност од Британија.
XS
SM
MD
LG