Достапни линкови

Споменикот на Сталин повторно ќе биде поставен во Грузија


Грузиското министерство за култура најави дека ќе го реставрира споменикот на Јозеф Сталин и повторно ќе го подигне спомен обележјето во родното место на покојниот диктатор. Портпарол на министерството изјави деека споменикот ќе биде реставриран во Гори на 21 декември, на роденденот на Сталин. Обележјето беше срушено во 2010 година по наредба на претседателот Михаил Сакашвили, чиј мандат завршува во октомври годинава.
XS
SM
MD
LG