Достапни линкови

Избран нов претседател на Пакистан


Пакистанските пратеници го избраа Мамнун Хусаин за нов претседател, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето. Хусаин беше номиниран од партијата на чело со премиерот Наваз Шариф. Победата беше очекувана бидејки Пакистанската муслиманска лига има мнозинство пратеници во законодавниот дом. Претседателот на Пакистан се бира согласно национални и религиозни закони. Хусаин на 73 годишна возраст ќе го замени досегашниот шеф на државата Асиф Али Зардари чиј петгодишен мандат истекува во септември. Според првичните резултати Хусаин освоил 277 гласови додека неговиот единствен противник добил 73 гласови.
XS
SM
MD
LG