Достапни линкови

Бан Ки Мун: Ирак на раб на амбис


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун оцени дека Ирак се наоѓа пред амбис поради бранот верски напади во земјата. Во вчерашната серија напади загинале над 67 луѓе. Сунитите кои се малцинство во Ирак сметаат дека власта што ја сочинуваат главно шиитски муслимани ги запоставува. Шиитите во последно време се цел на бомбашки напади во кои од почетокот на годинава загинаа скоро 3 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG