Достапни линкови

Папата Францис проговори за хомосексуалците


Папата Францис изјави дека не треба да се маргинализираат хомосексуалците додавајки дека наместо да им се суди, тие треба да бидат интегрирани во општеството. Ако некој е хомосексуалец и со добра воља се врти кон Бога, кој сум јас да судам, изјави Папата во разговор со новинарите по враќање од Бразил. Тој дополнително се повика на универзалните принципи на католичката црква во кои се наведува дека покрај тоа што хомосексуалноста не се смета за грев, хомосексуалните постапки се грешни. Папата Францис исто така рече дека забраната за жени свештеници е конечна но изрази надеж дека жените ќе се пробијат на повлијателни функции.
XS
SM
MD
LG