Достапни линкови

Погреб на убиен туниски опозиционер се претвори во антивладини протести


Тунис.
Илјадници луѓе што се собраа на погребот на убиениот опозициски политичар во Тунис Мухамад Брахми извикуваа антивладини слогани. Тој е втор опозициски политичар што беше убиен од почетокот на годинава во Тунис. Владата за двете убиства го обвини исламистичките екстремисти. Секуларистичката опозиција побара распуштање на владата. Полицијата денеска употреби солзавец за да ги растера секуларистичките демонстранти и нивните исламистички противници од пред зградата на парламентот.
XS
SM
MD
LG