Достапни линкови

Обвинение за убиство од небрежност за шпанскиот машиновозач?


Повредениот машиновозачот Франциско Гарзон.
Шпанскиот Министер за внатрешни работи Хорхе Фернандез Диаз соопшти дека е можно машиновозачот на возот што во средата излета од шините при голема брзина во близина на градот Сантијаго де Компостела, при што загинаа 78 луѓе, да се соочи со обвиненија за убиство од небрежност. Mашиновозачот Франциско Гарзон денеска излезе од болница каде што беше згрижен поради повреди на главата, но останува во полициски притвор. Се очекува, 52-годишниот Гарзон утре да биде изведен пред истражен судија. Полицијата веќе соопшти дека Гарзон се сомничи за невнимателно управување на возот кој се движел со брзина поголема од пропишаната, при што излета од шините. Ова е најголемата железничка несреќа во Шпанија во изминатите 70 години. Неколку тела на загинатите сè уште не се идентификувани, а десетици повредени се во болница во тешка состојба.
XS
SM
MD
LG