Достапни линкови

Австралискиот премиер Кевин Рад во ненајавена посета на Авганистан


Австралискиот премиер Кевин Рад.
Австралискиот премиер Кевин Рад пристигна во ненајавена посета на Авганистан. Заедно со премиерот, на средбата со гувернерот на јужната провинција Урузган, беа и претставници на министерството за одбрана, советникот на национална безбедност и австралискиот амбасадор во Кабул. Рад рече дека дека Австралија останува посветена на заложбите за помош на авганистанската влада по повлекувањето на австралиските војници во 2014 година. Во Авганистан има околу 1600 австралиски војници, претежно во провинција Урузган. Гувернерот на провинцијата Амир Мухамад Ахунѕада се зафали за австралиската помош. Ова е прва посета на Рад на Авганистан откако ја презеде премиерската функција минатиот месец.
XS
SM
MD
LG