Достапни линкови

Притворен еден од најголемите бродосопственици во Грција


Илустрација.
Еден од најголемите бродосопственици и инвеститори во Грција Викторас Рестис е во притвор, откако против него беа покренати обвиненија за измама и перење на пари. Атинскиот суд вчера соопшти дека 45-годишниот бизнисмен е испратен во притвор, пред да биде изведен пред истражните органи. Тој ќе мора да одговара за кусокот 5,8 милиони евра од заеми дадени од грчката Прва бизнис банка, која била контролирана од неговото семејство, пред да биде затворена претходно оваа година.

Рестис беше приведен на распит во вторникот, но тогаш категорично ги отфрли сите обвинувања, велејќи дека се „неосновани“ и се базираат на лажни тврдења на поранешен негов вработен.

Рестис поседува неколку бродови и медиумска компанија, како и 40 отсто од акциите на грчкиот весник „Прото тема“. Тој е меѓу финансиерите на „Карфур Бугарија“ и познатиот црногорски туристички проект во Свети Стефан.
XS
SM
MD
LG