Достапни линкови

Воена парада во Пјонгјанг


Во Пјонгјанг денеска се одржува воена парада за одбележување на 60-годишнината од примирјето по Корејската војна. Војници и воена опрема учествуваат на внимателно испланираната церемонија. Илјадници војници и гледачи извикуваа „Ќе го заштитиме Ким Џонг-Ун со нашите животи“. Севернокорејците на овој датум го прославуваат „Денот на победата во татковинско-ослободителната војна“. Но, на датумот всушност завршила војната која траела од 1950 до 1953, но технички поделениот корејски полуостров останува во војна.
XS
SM
MD
LG