Достапни линкови

Новинарите им подарија маички „Слобода за Кежо“ на пратениците


Точно 123 маички со натпис „Слобода за Кежо“, колку што има и пратеници, денеска беа предадени во Собранието, односно во Архивот, од страна на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Новинарите што ги предадоа маичките изразија надеж дека пратениците ќе ги облечат в понеделник, во знак на протест и поддршка на нивната заложба за укинување на притворот, но и во име на борба за слободата на изразување и слободата на медиумите. Судењето за новинарот на „Нова Македонија“ Кежаровски, ќе се одвива по итна постапка. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за „Утрински весник“ изјавил дека имајќи ги предвид сите случувања изминативе денови и штрајкот со глад на новинарот Кежаровски, судењето ќе почне во многу скоро време и нема да се чека до септември. Домашните и меѓународни организации за медиуми и слобода на изразување бараат да му се дозволи на Кежаровски да се брани од слобода. Тој е обвинет дека го открил идентитетот на заштитен сведок во судење за убиство.
XS
SM
MD
LG