Достапни линкови

Авганистански политичар преживеа атентат


Илустрација: Провинцијата Саманган.
Гувернерот на Провинцијата Саманган во северен Авганистан преживеа бомбашки напад од Талибанците. Бомбата поставена покрај патот експлодирала кога гувернерот со своето возило одел на работа. Тој и неговите двајца телохранители претрпеле полесни повреди. Вчера, пак, бомбаш самоубиец активираше бомба ба пазар во Провинцијата Газни на истокот на Авганистан при што загина тој и уште седум луѓе. Нападите на талибанците се во пораст во Авганистан.
XS
SM
MD
LG