Достапни линкови

ОН на состанок со сиријските опозиционери


Советот за безбедност при Обединетите нации организира неформална средба со претставници на главната сиријска опозициска група подржана од западните сили. Состанокот со Сиријската национална коалиција се случува зад затворени врати во штабот на Обединетите нации во Њујорк. Сиријскиот амбасадор во ОН Башар Јафари се побуни против средбата, прогласувајки го состанокот за илегален, поради тоа што Обединетите нации се уште ја признаваат актуелната власт во Сирија. Инаку граѓанската војна во земјата трае веќе 28 месеци.
XS
SM
MD
LG