Достапни линкови

Нови протести во Египет за и против Морси


Подржувачи и противници на отстранетиот претседател Мухамед Морси организраат протести низ Египет. Војската побара од народот да се приклучи кон протестите во борба против насилството и тероризмот. Муслиманското братство пак ги повика своите подржувачи да се побунат против отстранувањето од власт на првиот демократски избран лидер на земјата на 3 јуни. Во меѓувреме, судот му одреди 15 дневен притвор на Морси против кого се покреваат обвиненија за наводна соработка со палестинската група Хамас за време на протестите во Египет во 2011 година.
XS
SM
MD
LG