Достапни линкови

Одбиена жалбата на членка на “Пуси Рајот“


Врховниот суд на руската република Мордовија ја подржа претходна судска одлука со која се одбива барањето за условна казна за членка на панк групата Пуси Рајорт. Во петокот Надежда Толоконикова ја обжали одлуката од 26 април на судот во Зубово, кој одби кратење на затворската казна на активистката. Таа е обвинета за ширење на религиозна омраза во 2012 година и отслужува двегодишна казна затвор. Толоконикова ја изведе панк молитвата во московска катедрала против претседателот Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG