Достапни линкови

МВР во Тунис со први наоди за убиството на опозиционерот


Опозиционерите повикаа на нови протести, поради што се откажани сите летови на аеродромот во Тунис и се затворени продавници и угостителски објекти.
Министерот за внатрешни работи на Тунис изјави дека истото орује било употребено во убиствата на опозиционерот Мухамед Брахми и на лидерот на опозициската партија пред шест месеци. Девет милиметарскиот автоматски пиштол, со кој беше убиен Брахми е истото оружје употребено за убиството на опозицискиот лидер Чокри Белаид во фебруари, рече министерот Лотфи Бен. Тој го прозва исламистичкиот екстремист Боубакар Хаким како главен осомничен за двете убиства. Брахами, член на националистичката партија на народен фронт беше силен критичар на власта.
XS
SM
MD
LG