Достапни линкови

Кинеско јапонски спор за територии


Кинески патролни бродови денеска влегле во водите околу островите кои се под контрола на Јапонија и кои се причина за територијален спор меѓу двете земји. Јапонија веднаш побара тие да испловат од јапонските води на Источнокинеското море. Тензиите околу овие острови избувнаа во минатиот септември откако Јапонија купи неколку од нив од приватни сопственици. Право на овие острови бара и Тајван.
XS
SM
MD
LG