Достапни линкови

Николиќ: Косово ќе го сметаме за автономија


Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека Србија во иднина на Косово ќе гледа како на автономна област. Според него, Белград е подготвен на Приштина да и отстапи уште некои надлежности, но никогаш нема да биде подготвен да ја признае косовската независност, пренесе Танјуг. Николиќ ја даде изјавата во словенечкото одморалиште Брдо крај Крањ, каде учествува на регионална претседателска средба. На прашањето како гледа на иднината на односите меѓу Србија и Косово, тој одговори: „Така што ќе разговараме, ќе се договараме, тие ќе тврдат дека се држава, ние ќе ги сметаме за автономија. Подготвени сме на Приштина да и отстапиме уште многу, но ќе треба некаде да запреме... Повеќе од тоа не можеме“.
XS
SM
MD
LG