Достапни линкови

Грција усвои нов пакет закони за да добие меѓународна помош


Владината одлука предизвика протести на вработените во јавната администрација
Грција го усвои последниот дел од пакетот закони на кои инсистираат меѓународните кредитори на земјата за да продолжат и натаму да и даваат финансиска помош. Како што пренесуваат британските медиуми, пратениците се собраа за време на летниот одмор на парламентот за да го донесат новиот даночен кодекс и да ги прецизираат последните детали од таканаречената шема на мобилност, што предвидува преместување и намалување на бројот на државни службеници. Прифаќањето на законите ќе одблокира уште една транша од 5,8 милијарди евра од спасувачката помош од еврозоната, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд.
XS
SM
MD
LG