Достапни линкови

Кривичниот суд против новинарите кои бараат ослободување на Кежаровски


Поединци и групи го злоупотребуваат медиумскиот простор преку различни иницијативни одбори, со организирање на протести пред судот за да се прави упад во независноста на судскиот систем, реагираат од Кривичниот суд по протестите за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски од притвор. „ Со ваквото постапување од поединци и групи се прави упад во независното функционирање на судскиот систем и примена на законите, се загрозува правниот поредок и правната еднаквост на граѓаните“ се наведува во соопштението од институцијата.
XS
SM
MD
LG