Достапни линкови

СДСМ контра ВМРО-ДПМНЕ: Каква е реториката од Брисел?


Се заострува реториката на европските претставници кон Македонија поради нереализираните обврски, а власта глуми дека не ги разбира пораките, смета опозициската СДСМ. Како што рече потпретседателот на партијата Дамјан Манчевски, СДСМ е на став дека Македонија во подолг временски период го загуби правецот кон евроатлантските интеграции. Тој додаде дека нема промена на пораките, реториката и очекувањата на Брисел од Македонија. Владеачката партија реагира - Четири години по ред Македонија добива позитивни извештаи од страна на Европската Комисија и препорака за почеток на преговорите, но СДСМ никогаш не собра храброст да ги поздрави позитивните чекори кои што Република Македонија ги правеше досега. Според ВМРО – ДПМНЕ, четири години СДСМ ја критикува сопствената држава за се што треба и не треба, мислејќи дека на тој начин ќе ја смени власта.
XS
SM
MD
LG