Достапни линкови

Заглавија преговорите за „Мави Мармара“


Преговорите меѓу Израел и Турција за обесштетувањето на жртвите на израелскиот напад врз бродот „Мави Мармара“, кој превезуваше хумантарна помош за Појасот Газа во 2010 година, се блокирани поради несогласувањата околу начинот на кој се означува овој инцидентот, изјави турскиот заменик-премиер Булент Аранч. Тој рече дека Израел сака да го плати обесштетувањето како израз на добра волја, додека Турција бара од израелските влати да преземат одговорност за кривично дело. Турција и Израел прават напори за подобрување на билатерланите односи, кои беа прекинати по израелскиот напад врз „Мави Мармара“ на 31 мај 2010 година, во кој загинаа осум турски државјани и едно лице со американско и турско државјанство.
XS
SM
MD
LG