Достапни линкови

Возот во Шпанија се движел со 190 километри на час пред да излета


надзорна камера го сними излетувањето од шините на кривина
Шпанксата полиција покрена истрага за еден од машиновозачите на возот кој излета од шините во регионот Галициа. Медиумите јавуваат дека машиновозачот потврдил дека возот се движел со брзина од 190 километри на час пред излетувањето. Најмалку 78 лица загинаа а повеќе од 140 се повредени во најлошата железничка несреќа во поновата историја на Европа. Премиерот Мариано Рахој прогласи тридневна жалост низ целата земја.
XS
SM
MD
LG