Достапни линкови

Висок кинески функционер обвинет за корупција


Бо Силај
Кинеските државни медиуми јавуваат дека своевремено многу моќниот политичар Бо Силај бил обвинет за поткуп, корупција и злоупотреба на функцијата. Во обвинението се прецизира дека тој примал екстремно големи суми на поткуп и оти ја оштетил државата на најтежок можен начин. Бо беше градоначалник на градот Чонгкинг, а од пред една година воопшто не се појавувал во јавноста. Ова е еден од најголемите политички скандали во Кина во изминативе неколку децении.
XS
SM
MD
LG