Достапни линкови

Сноуден останува на аеродромот во Москва


Адвокатот кој го советува Едвард Сноуден вели дека поранешниот соработник на американските тајни служби нема документ со кој ќе може да го напушти московскиот аеродром, каде 29 годишниот хакер престојува веќе еден месец. Сноуден е заглавен во транзит зоната на аеродромот, откако американските власти му го поништија пасошот. Соединетите американски држави бараат екстрадиција на нивниот државјанин кој се товари за шпионажа и објавување на доверливи документи. Сноуден пристигна во Москва од Хонг Конг на 12 јуни и побара привремен азил во Русија.
XS
SM
MD
LG