Достапни линкови

Власта и опозицијата се препукуваат за задолженоста


СДСМ на прес-конференција апелираше до Владата да престане со задолжување на земјата, посочувајќи дека внатрешниот долг на државата до крајот на годината би се искачил на над една милијарда евра. „Согласно најновите податоци на Народната банка, само домашниот долг на крајот на месец јуни изнесува речиси 940 милиони евра. Тоа поедноставено значи дека секој граѓанин на Република Македонија па дури и дечињата родени на почетокот на овој месец поединечно се задолжени со околу 470 евра“ рече потпретседателот на СДСМ Ванчо Узунов.

Сосема предвидливо од СДСМ е секогаш кога Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе постигне успех и ќе направи чекор напред за подобар живот и иднина на овој народ, тие да излезат со режирани прес конференции за да ја прикажат Владата во негативно светло, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Узунов. Владеачката партија дополнително напоменува дека од буџетот редовно се исплаќаат плати, пензии, субвенции, се врши поврат на ДДВ и сето тоа се случува во време на европска економска криза.
XS
SM
MD
LG