Достапни линкови

Почна состанокот Ештон-Дачиќ-Тачи во Брисел


Во Брисел почна состанокот меѓу високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, српскиот премиер Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи, посветен на натамошните чекори во примената на Бриселскиот договор. Портпаролката Ештон, Маја Коцијанчич рече дека денеска ќе се разговара за телекомуникациите и енергетиката, како и за локалните избори на Косово. „Имплементацијата на Бриселскиот договор е клучна, а нема многу време“ изјави Коцијанчич. Според неа, на средбата ќе биде разгледано каков напредок е постигнат и што треба да е преземе во следните недели и месеци, имајќи предвид дека постојат амбициозни планови.
XS
SM
MD
LG