Достапни линкови

ОБСЕ загрижена за односот на владата на САД спрема новинар на „Њујорк тајмс“


Претставничката на ОБСЕ, задолжена за слободата на медиумите Дуња Мијатовиќ
Претставничката на ОБСЕ, задолжена за слободата на медиумите Дуња Мијатовиќ изрази загриженост поради тоа што американската влада принудувала еден новинар да сведочи на судењето функционер на ЦИА обвинет за оддавање доверливи информации. Во писмото до американскиот државен обвинител Ерик Холдер, Мијатовиќ бара Министерството за правда повторно да размисли за својата позиција во случајот со новинатот на „Њујорк тајмс“ Џејмс Рајзен и да го почитува неговото новинарско право да ги штити своите доверливи извори.
XS
SM
MD
LG